Seo Nedir? Neden Gereklidir?

Seo yani “Search Engine Optimization” kelimelerinin ilk harflerinden gelmekte olup Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Kısaca web sitelerinin arama motorunda daha üst sıralara çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalardır. Anahtar kelimeler seo için olmazsa olmazlardandır.

Google’a arama sonuçlarında ön sayfa sıralarında listelenmek için arama motoru Web Yöneticisi Kuralları’na uymak gerekir. Tüm arama motorları, bir web sitesinden sitenize gelen linkleri kaliteli içeriğe sahip olduğunuzu düşünerek takip eder ve sitenizdeki içerikleri indeksler. Elbette sitenize gelen bütün linkleri kaliteli bağlantı olarak algılamaz, bunu yaparken birçok SEO uzmanı tarafından sırları çözülemeyen bir algoritma ile yapar. Aslında Google’ın algoritması çok basittir. Kullanıcılar için faydalı, kaliteli ve özgün içerik hazırla bende seni destekleyeyim mantığına dayanır. Eğer sitenizde orijinal ve kaliteli içerik varsa, otorite siteler ve ziyaretçi sirkülasyonu fazla forum ve online ticaret sitelerinden kaliteli bağlantıların sitenize gelme şansı yüksektir.

Google analitikten elde edilebilecek birçok veri bulunmaktadır. Bu veriler kanal gruplaması, basit konum, tıklanma yüzdesi, dönüşüm ziyaretçi davranışı olarak tespit edilmektedir. Bu çerçeve dikkate alındığında web siteleri için fayda sağlamaktadır.

Arama çubuğunda üstlerde yer almak

Web sitelerinin üst yerlere gelmesi konusunda rekabet söz konusu olduğundan net bir plana sahip olmak gerekmektedir. Google, Yahoo, Bing gibi arama motorunda arama yapıldığında genellikle en üstte bulunan sekmeler dikkati çekmektedir. Web sitelerinin üstte bulunması için rakipler arasından sıyrılmak gerekmektedir. Web siteleri Google, Yahoo veya Bing arama motorları ile optimize etmek gerekmektedir.

Web sitenizin ilk sayfada olması için bir ya da bir kaç anahtar kelime belirleyin bu anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını sitenizde dikkatlice spam yapmadan kullanın. Siteniz ve anahtar kelimeleriniz için Google Web Yöneticisi Araçların da, Anahtar Kelime Aracı’nı kullanarak Google kullanıcılarının arama alışkanlıklarının istatistiklerine ulaşabilir ve bu anahtar kelimeleri en çok aranandan en az aranan ve genişletilmiş arama ile sizin anahtar kelimelerde farklı anahtar kelime çeşitlerini kullanmanıza olanak verir.

Markanın bilinebilir olmasının gerekliliği

Markanın mevcut konumu işletme için önem arz etmektedir. İlgi çekici, şaşırtıcı içerikli, güzel tasarlanmış ve kolay anlaşılır olması web sitesine sahip olmak sadece markanın biline bilirliği duyurmaya yardımcı olmakla kalmamaktadır. Seo ile kurgulanmış bir web sitesi markanın popüler hale gelmesi noktasında ışık tutmaktadır. Tüketici sınıfı farklı birçok markayı ve seçenekleri değerlendirmektedir. Bu sebeple web sitelerinin kendini nasıl konumlandırdığı ne noktada durduğu tüketiciler için önemli bir rol oynamaktadır. On page olarak bilinen sayfa içini ve off page olarak bilinen sayfa dışını optimizasyon tekniği ile arama motorlarının üst sıralarında yer alan herhangi bir web sitesini popüler bir marka haline getirmekle beraber gelinen noktayı da korumaya yardımcı olmaktadır. Web sitelerinin facebook, twitter, instagram, telegram gibi sosyal medya araçları ile markanın bilinir olması web sitesinin ziyaretçi oranını arttırmaktadır.

Satışları arttırmak

Sosyal medyayı aktif kullanmak satışların artmasını etkileyecek derecede potansiyele sahip gerekir. Son zamanlarda arama yapmak dahi şahsileşmiştir. Dolayısıyla arama motorunu kullanan kişiler çoğunlukla kendi konumuna göre sonuçlar listelenmektedir. Bu nitelikteki bir düşüncede hizmeti veya ürünü satın almak isteyen kişinin sonuçları doğrudan lokal bir şekilde kısıtlanabilmektedir. Yerel rakip ve dünya çapında rakipler arasından sivrilmek için seo’dan yararlanmak son derece önem arz etmektedir. Daraltılmış seçenekler içerisinde müşteriler arama motoru sonuçlarında ikinci veya üçüncü sayfaya kadar gitme eğilimi göstermediği bilinmektedir. Bu nedenle seo ’ya yapılan herhangi bir yatırım planı satışları arttırma yolunda önemli bir etkendir. Bu çerçevede arama çubuğunda üstlerde yer almak, markanın bilinebilir olması ve satışlar ile seo’ yu etkileşim ile bir araya getirmek gerekmektedir.

 

SEO da Asla Yapılmaması Gerekenler :

  • Web sitenizin tamamını asla Flash siteler içine kurmayın.
  • Sitenizin arka plan rengi ile gizlenmiş anahtar kelimelerin tekrarı olan gizli metinler girerek sitenizde spam yapmayın.
  • Sitenizde (Frame) çerçeveler kullanmayın.
  • Sitenize birden bire binlerce backlink üreten programlar ile dış bağlantılar almayın.

 

SEO Teknikleri ile ilgili aşağıda 20 adet temel seo tekniği bulunmaktadır :

1. Sayfa Başlığı (Page Title)
2. Sayfa Açıklaması (Meta Description)
3. Anahtar Kelimeler
4. Robot Meta Etiketler
5. H1-H6 Etiketler
6. Bir sayfada kaç kelime var?
7. Anahtar kelime yoğunluğu
8. İlgili Sayfalar için iç bağlantılar.
9.Sitenizin içeriği ile ilgili sitelere bağlantı vermek.
10. www. veya www’ suz bir şekilde sitenizi yapılandırın.
11. ALT Etiketler
12. Arama Motoru Dostu URL’ler
13. Anahtar kelimeleri Vurgulayın Kalın ve ya İtalik.
14. Akraba veya mutlak URL’leleri
15. Dizin veya dosya
16. SEO için PHP, HTML veya ASP mi?
17. Valid HTML ve CSS Yardım SEO?
18. Kalıcı Eski sayfalar için yönlendirme 301 redirect.
19. Sitenizde çifte içerik (Duplicate content) olmamasına dikkat edin.
20. Kırık Link Kontrolü yapın ve Kırık Linkleri düzeltin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir